Lig Bilgileri

Lig Tarihi
23 Ekim - 11 Aralık 2022 (tarihler katılımcı takım sayısı ve sisteme göre değişebilir).

Tesis
İTÜ STADYUMU

Müsabaka Gün ve Saatleri
Müsabakalar cumartesi veya pazar günleri 09:00 - 23:00 saatleri arasında oynanacaktır. Gerekli durumlarda hafta içi 19:00 - 23:00 saatlerine müsabaka koyulabilir. Açıklanan resmi programlarda değişiklik yapılmaz (olağanüstü hâller hariç).

Takım Kadrosu
Şirketler Futbol Ligi 11’er kişilik takımlar halinde oynanacaktır. Takım kadroları en fazla 22 oyuncudan oluşur. Müsabakalarda tüm yedek oyuncular kulübede bulunabilirler. Teknik kadrolar ise 3 kişiden oluşur. Teknik kadrodaki kişilerde şirket çalışanı olma şartı aranmaz.

Sistem
Şirketler Futbol Ligi’ne katılan takımlar kura sonucu belirlenen dört grupta tek maçlı lig usulü mücadele edeceklerdir. Gruplardaki nihai sıralama 2. tura yükselecek takımları belirleyecektir. Bu turdan itibaren tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanacaktır. Katılımcı sayısının değişmesi halinde sistem değişiklik gösterebilir.

Kura Çekimi
Şirketler Futbol Ligi kura çekimi Ekim ayında gerçekleştirilecektir. Kura çekimi yeri, günü ve saati takımlara ayrıca bildirilecektir. Kura çekiminin ardından lig programı aynı gün duyurulacaktır. Kura çekiminde takımların son beş yılda elde ettikleri başarılar dikkate alınarak seri başı sistemi uygulanacaktır.

Hakemler
Şirketler Futbol Ligi'nde Türkiye Futbol Federasyonu'nun atadığı resmi hakemler görev alır. Her müsabaka 4 hakem tarafından yönetilir.

Sağlık
Şirketler Futbol Ligi boyunca acil yardım sponsorumuz Acıbadem Mobil’in tam donanımlı ambulansı ve sağlık personelleri tesiste hazır bulunacaktır. Tüm ilk yardım müdahaleleri sağlık ekibi tarafından yapılacak ve acil durumlarda en uygun sağlık kuruluşuna transport ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Ödüller
Şirketler Ligi felsefesinde maddi ödül yoktur. Şampiyon takıma kupa, ilk üç dereceye giren takımlara madalya ve bireysel olarak başarı elde eden sporculara plaket verilecektir. Bir ömür boyu hatıra olarak saklanacak bu ödüllerin yanı sıra sponsor kuruluşlar çeşitli hediyeler vermektedir.

Şirketler Ligi TV
Müsabakalardan HD görüntüler alınarak geniş özetler Şirketler Ligi TV'de yayınlanacaktır. Arzu eden şirketler herhangi bir maçın kaydını ücret karşılığında satın alabileceklerdir.

İletişim
Duyurular, haberler, istatistikler ve müsabakalardan çekilen profesyonel fotoğraflar ligin resmi web sitesi www.sirketlerligi.com adresinde yayınlanacaktır. Ayrıca resmi sosyal medya hesaplarında da renkli paylaşımlar yapılacaktır.

Katılım Bilgileri
Şirketler Futbol Ligi'ne;

 • Ülkemizde faaliyet gösteren tüm özel şirketler katılımcı olabilirler.
 • Özel şirketler dışında farklı statülerdeki kuruluşlar ancak ek onayla katılımcı olabilirler.
 • İştirakler, grup şirketleri ve holdingler birlikte veya ayrı katılabilirler.
 • Acente, bayi ve franchise çalışanları marka ile birlikte katılamazlar (tekil olanlar hariç).
 • Şirketler dilediği sayıda takımla katılımcı olabilirler.

Kimleri Oynatabiliriz?
Katılımcı şirketler 23 Eylül 2022 ve önceki bir tarihte işe girmiş olmak koşuluyla;

 • Sigortalı çalışanlarını oynatabilirler.
 • İştiraklerinin, grup şirketlerinin ve bağlı bulundukları holdinglerin çalışanlarını oynatabilirler.
 • Tam zamanlı outsource çalışanlarını ek onay almak koşuluyla oynatabilirler.
 • Ortaklığı bulunan kişileri oynatabilirler.
 • İşe giriş işlemleri başlatılan ancak işe girişi lig başlangıç tarihine kadar tamamlanamamış olan çalışanlar lig başlangıç tarihinden önce bildirim yapmak kaydıyla takım kadrolarında yer alabilirler ancak işe resmi olarak girişleri yapılıncaya kadar bu oyuncular müsabakalarda yer alamazlar.
 • Askerlik nedeniyle işten ayrılan ve askerlik dönüşü yeniden işe girişi yapılacak olan çalışanlarını takım kadrolarında bulundurabilirler ancak işe yeniden girişleri yapılıncaya kadar bu oyuncular müsabakalarda yer alamazlar.
 • 18 yaşını doldurmamış olan çalışanlarını takım kadrolarında bulundurabilirler ancak 18 yaşını dolduruncaya kadar bu oyuncular müsabakalarda yer alamazlar.
 • Yarı zamanlı çalışanlarını oynatamazlar.
 • Stajyerlerini oynatamazlar (emeklilik primi ödenenler hariç).
 • A Milli veya A2 Milli takımlarında oynamış çalışanlarını oynatamazlar.
 • Profesyonel liglerde yer almış çalışanlarını son sözleşme bitiş tarihinden itibaren 3 yıl süreyle oynatamazlar.
 • Bölgesel Amatör Lig'de yer almış çalışanlarını son vize tarihinden itibaren 2 yıl süreyle oynatamazlar.
 • Bölgesel Amatör Lig dışında diğer amatör liglerde yer almış çalışanlarından dilediği sayıda oyuncuyu kadrolarında bulundurabilirler. Bu oyunculardan son vize tarihinden itibaren 1 yıl geçmemiş olanlar aktif olarak kabul edilir. Aktif amatör çalışanlardan en fazla 5 tanesi sahada aynı anda oynatılabilir.

Not: Tüm katılımcılar SporMax Events & Entertainment'ın onayına tabidir. Katılımcılara ilişkin ek belgeler talep edilebilir.

03.08.2022