Kurallar

Bu kurallar Beyoğlu 37. Noterliği tarafından 25.05.2005 tarihinde 15767 sayılı belge ile onaylanmıştır. İzinsiz olarak kopyalanması yasaktır. İzinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Sistem
1.
Fonex Şirketler Bowling Ligi’nde eleme turları 3 farklı lokasyonda yapılacaktır. Takımlar boş kontenjan olması kaydıyla dilediği lokasyonda katılımcı olabilirler. Eleme turlarında her takım 2 oyun oynayacak ve elde edilen toplam puanlara göre en iyi 16 takım, 27 Kasım Pazar günü yapılacak ve tek oyun üzerinden gerçekleşecek yarı final turuna katılmaya hak kazanacaktır. Yarı finalin en iyi 8 takımı ise yine aynı gün içerisinde yarı finalin hemen ardından, şampiyonun belli olacağı final turunda mücadele edecektir. Final turu tek oyun olarak oynanacaktır. Kadınlar Ligi'nde ise final turları oynanmayacaktır. Eleme turları sonrası şampiyon ve kürsüye çıkan takımlar belli olacak, final günü ödül töreninde ödülleri takdim edilecektir. (sistem katılımcı sayısına göre değişebilir).
2. Final turlarında eleme turlarında elde edilen puanlar dikkate alınmayacaktır.
3. Her türlü puan eşitliği halinde önce ilgili turdaki toplam strike (X) sayısına bakılacaktır. Eşitlik devam ediyorsa ilgili turdaki toplam spare (/) sayılarına bakılır.
4. Eleme turlarında en yüksek skoru yapan erkek ve kadın oyuncular ile final etabında en yüksek skoru yapan oyuncular plaket ile ödüllendirilecektir.

İşleyiş
5. 
Takım kaptanları girişteki Desk'ten yaka kartlarını ve ikram fişlerini alacaktır.
6. Lane görevlilerinin atışları takip edebilmesi için sporcuların lig boyunca yaka kartlarını takmaları zorunludur.
7. Oyun saati gelen takımlar için anons yapılacak ve yarışacak oyuncular resepsiyona gelerek bowling ayakkabılarını alacaktır. Oyun sonunda bowling ayakkabıları iade edilmelidir.
8. Oyunlar öncesinde takımlara 5 dakika ısınma süresi verilecektir.

Takım Kadroları
9. Fonex Şirketler Bowling Ligi 5’er kişilik takımlar halinde oynanacaktır. Takımlar kadrolarında 1 yedek oyuncu bulundurabilirler. İkinci oyunlar öncesinde görevlilere bildirmek koşuluyla oyuncu değişikliği yapılabilir.
10. Takım kadrosunda yer alan oyunculardan sadece 1 tanesi lisanslı bowling oyuncusu olabilir.
11. Sağlık personelinin onayının alındığı sakatlık durumları haricinde oyun sırasında oyuncu değişikliği yapılmaz. Oyuncusu sakatlanan takımın yedek oyuncusu yok ise sakatlanan sporcunun puanı son haliyle hesaplanır.
12. Takımlar erkekler (karma) kategorisinde kadrolarında dilediği sayıda kadın oyuncu bulundurabilirler. Kadınlar kategorisinde ise sadece kadın oyuncular yer alabilirler.
13. Final turlarına katılmaya hak kazanan takımlar kadrolarına 2 oyuncu ekleyebilir veya değiştirebilirler (takım kadrosu 6'yı aşmamak kaydıyla). Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin 24 Ekim 2022 tarihinden önce olması gerekmektedir.
14. Katılımcı şirketler kadrosunda bulunan bir oyuncunun lig sırasında işten ayrılması halinde SporMax’e bildirim yapmakla yükümlüdür. İşten ayrılan oyuncu resmi işten çıkış tarihinden itibaren oynatılamaz. İşten çıkış bildirgesinin gönderilmesi kaydıyla işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin 24 Ekim 2022 tarihinden önce olması gerekmektedir.


Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
15. Kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk yoktur. Spor ve rahat kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir.
16. Şirketler dilerlerse bir örnek t-shirt veya forma yaptırabilirler.
17. Oyuncular isterlerse kendi bowling toplarıyla oynayabilirler.
18. Oyuncular bowling ayakkabıları giymelidirler. Bowling ayakkabıları oyunlar öncesinde dağıtılacaktır.

Kaptanlar
19. Takımın yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar Fonex Şirketler Bowling Ligi kurallarını iyi bilmelidir.

Fauller
20.
Fonex Şirketler Bowling Ligi boyunca faul mekanizmaları kapalı tutulacaktır. Herhangi bir yaralanma yaşanmaması için faul çizgilerinin geçilmemesi gereklidir.

Cezai Durumlar
21. Hatalı oyuncu oynattığı belirlenen takım diskalifiye edilir.
22. SporMax diskalifiye gerektiren durumlarda ilgili takıma her türlü ek cezayı verebilir.
23. Lig boyunca centilmenliğe aykırı davranışlar SporMax tarafından anında cezalandırılır.
24. Takımlar misafirlerinden sorumludurlar. SporMax misafirlerinin centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Diğer
25. Tüm oyunculara hamburger menü ikram edilecektir. Misafirler için ikram uygulaması yoktur.
26. Takımlar aksilik, trafik, kötü hava koşulları gibi durumları dikkate alarak programda kendileri için belirtilen saatten en az otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır.
27. 4207 sayılı yasa gereği tüm kapalı alanlarda olduğu gibi tesis dahilinde sigara içilmesi yasaktır.
28. Katılımcılar ve misafirler hiçbir koşulda kişisel eşyalarını yanlarından ayırmamalıdır. Herhangi bir eşyanın kaybolması halinde tüm sorumluluk kişinin kendisine aittir.
29. Lane'lerde oyuncular ve görevliler dışında kimse yer almayacaktır. Çocuklar Lane'e kesinlikle çıkmamalıdır. Çocuklarla ilgili her türlü sorumluluk ebeveynlerine aittir.
30. Diğer Lane'lerde oynayan katılımcıların konsantrasyonunu bozacak davranışlarda bulunulmamalıdır (aşırı hareketler, özensiz yeme-içme vs.).
31. Normalden yavaş oynayan ekipler diğer katılımcıların beklemesine neden olabilir. Takımların normal oyun hızında oynaması ve atış sırası yaklaşan oyuncunun önceden hazırlanması gerekmektedir.
32. Herhangi bir oyuncunun takım arkadaşının yerine atış yaptığının tespiti halinde takıma uyarı verilir ve yerine atış yapılan oyuncunun ilgili Frame’i iptal edilerek tekrar atış yaptırılmaz. Aynı takımdan herhangi bir oyuncunun benzer ihlali yapması halinde ise takım diskalifiye edilir.
33. Turnuva sırasında atışlar, cezalar vs. gibi oyunlarla ilgili her türlü kararı Turnuva Direktörü verecektir. Direktör'ün vereceği kararlar nihaidir.
34. Oyuncular lig süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Oyunlar öncesinde gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır.
35. Herhangi bir lokasyonda yeterli katılıma ulaşılamaması halinde mevcut takımlar farklı bir lokasyona kaydırılır.
36. Organizasyon ile ilgili her türlü konuda tek karar merci SporMax'tir.
37. SporMax'in turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
38. Fonex Şirketler Bowling Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

Skorlama
Bowlingde her oyuncuya toplam 10 kez sıra gelir ve oyuncu iki atış yaparak 10 adet lobutu devirmeye çalışır. Her atışta elde edilen puanların toplamı bir sonrakine eklenir. Oyuncu iki atış sonrasında tüm lobutları devirememiş ise sadece devirdiği lobut sayısı kadar puan alır. Tüm lobutların ilk atışta devrilmesi (X) ile gösterilir ve buna “Strike” denir. Strike yapan oyuncu ikinci kez atış yapmaz ve sıra tekrar gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Strike’dan sonraki iki atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir ve önceki puanla toplanarak boş bırakılan haneye yazılır. Oyuncu ikinci atışının sonunda tüm lobutları devirmiş ise (/) ile gösterilir ve buna “Spare” denir ve sıra tekrar kendine gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Spare’den sonraki ilk atışında alınan puana 10 eklenerek önceki puanı ile toplanıp boş bırakılan haneye yazılır. 10. frame’de strike yapan oyuncu iki, spare yapan oyuncu bir ekstra atış hakkı kazanır.

 

19.06.2018