Kurallar

Sistem
1.
Eleme turları 3 farklı lokasyonda yapılacaktır. Takımlar dilediği sayıda takımla ve seçtikleri lokasyonda eleme turlarına katılımcı olabilirler (kontenjan olması kaydıyla). Eleme turlarında her takım ikişer oyun oynayacaktır. Eleme turlarında elde edilen toplam puanlara göre tüm lokasyonlardaki takımlar sıralanacaktır ve en yüksek puana sahip 16 takım yarı final turuna katılmaya hak kazanacaktır (sistem katılımcı sayısına göre değişebilir).
2. Yarı final tek oyun üzerinden oynanacaktır ve en yüksek skoru elde eden 8 takım yarı finalin hemen ardından yapılacak final turunda mücadele edecektir.
3. Final turunda yer alacak 8 takım tek oyun üzerinden şampiyonluk için yarışacaktır.
4. Yarı final turunda eleme turlarında elde edilen puanlar dikkate alınmayacaktır.
5. Her türlü puan eşitliği halinde önce ilgili turdaki toplam strike (X) sayısına bakılacaktır. Eşitlik devam ediyorsa ilgili turdaki toplam spare (/) sayılarına bakılır.
6. Eleme turlarında en yüksek skoru yapan erkek ve kadın oyuncular ile final etabında en yüksek skoru yapan oyuncu plaket ile ödüllendirilecektir.

İşleyiş
7. Takım kaptanları girişteki Desk'ten yaka kartlarını ve ikram fişlerini alacaktır.
8. Lane görevlilerinin atışları takip edebilmesi için sporcuların lig boyunca yaka kartlarını takmaları zorunludur.
9. Oyun saati gelen takımlar için anons yapılacak ve yarışacak oyuncular resepsiyona gelerek bowling ayakkabılarını alacaktır. Oyun sonunda bowling ayakkabıları iade edilmelidir.
10. Oyunlar öncesinde takımlara 5 dakika ısınma süresi verilecektir (tesis şartları elverdiği sürece).

Takım Kadroları
11. Fonex Şirketler Bowling Ligi 5’er kişilik takımlar halinde oynanacaktır. Takımlar kadrolarında 1 yedek oyuncu bulundurabilirler. İkinci oyunlar öncesinde görevlilere bildirmek koşuluyla oyuncu değişikliği yapılabilir.
12. Takım kadrosunda yer alan oyunculardan sadece 1 tanesi lisanslı bowling oyuncusu olabilir.
13. Sağlık personelinin onayının alındığı sakatlık durumları haricinde oyun sırasında oyuncu değişikliği yapılmaz. Oyuncusu sakatlanan takımın yedek oyuncusu yok ise sakatlanan sporcunun puanı son haliyle hesaplanır.
14. Takımlar erkekler (karma) kategorisinde kadrolarında dilediği sayıda kadın oyuncu bulundurabilirler. Kadınlar kategorisinde ise sadece kadın oyuncular yer alabilirler.
15. Final turlarına katılmaya hak kazanan takımlar kadrolarına 2 oyuncu ekleyebilir veya değiştirebilirler (eleme turlarında başka bir takımda yer almamış olması kaydıyla). Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin 24 Ekim 2022 tarihinden önce olması gerekmektedir.
16. Katılımcı şirketler kadrosunda bulunan bir oyuncunun lig sırasında işten ayrılması halinde SporMax’e bildirim yapmakla yükümlüdür. İşten ayrılan oyuncu resmi işten çıkış tarihinden itibaren oynatılamaz. İşten çıkış bildirgesinin gönderilmesi kaydıyla işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin 24 Ekim 2022 tarihinden önce olması gerekmektedir.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
17. Kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk yoktur. Spor ve rahat kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir.
18. Şirketler dilerlerse bir örnek t-shirt veya forma yaptırabilirler.
19. Oyuncular isterlerse kendi bowling toplarıyla oynayabilirler.
20. Oyuncular bowling ayakkabıları giymelidirler. Bowling ayakkabıları oyunlar öncesinde dağıtılacaktır.

Kaptanlar
21. Takımın yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar Fonex Şirketler Bowling Ligi kurallarını iyi bilmelidir.

Fauller
22.
Fonex Şirketler Bowling Ligi boyunca faul mekanizmaları kapalı tutulacaktır. Herhangi bir yaralanma yaşanmaması için faul çizgilerinin geçilmemesi gereklidir.

Cezai Durumlar
23. Hatalı oyuncu oynattığı belirlenen takım diskalifiye edilir.
24. SporMax diskalifiye gerektiren durumlarda ilgili takıma her türlü ek cezayı verebilir.
25. Lig boyunca centilmenliğe aykırı davranışlar SporMax tarafından cezalandırılacaktır.
26. Takımlar misafirlerinden sorumludurlar. SporMax misafirlerinin centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Diğer
27. Tüm oyunculara hamburger menü ikram edilecektir. Misafirler için ikram uygulaması yoktur.
28. Takımlar aksilik, trafik, kötü hava koşulları gibi durumları dikkate alarak programda kendileri için belirtilen saatten en az otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır.
29. 4207 sayılı yasa gereği tüm kapalı alanlarda olduğu gibi tesis dahilinde sigara içilmesi yasaktır.
30. Katılımcılar ve misafirler hiçbir koşulda kişisel eşyalarını yanlarından ayırmamalıdır. Herhangi bir eşyanın kaybolması halinde tüm sorumluluk kişinin kendisine aittir.
31. Lane'lerde oyuncular ve görevliler dışında kimse yer almayacaktır. Çocuklar Lane'e kesinlikle çıkmamalıdır. Çocuklarla ilgili her türlü sorumluluk ebeveynlerine aittir.
32. Diğer Lane'lerde oynayan katılımcıların konsantrasyonunu bozacak davranışlarda bulunulmamalıdır (aşırı hareketler, özensiz yeme-içme vs.).
33. Normalden yavaş oynayan ekipler diğer katılımcıların beklemesine neden olabilir. Takımların normal oyun hızında oynaması ve atış sırası yaklaşan oyuncunun önceden hazırlanması gerekmektedir.
34. Herhangi bir oyuncunun takım arkadaşının yerine atış yaptığının tespiti halinde takıma uyarı verilir ve yerine atış yapılan oyuncunun ilgili Frame’i iptal edilerek tekrar atış yaptırılmaz. Aynı takımdan herhangi bir oyuncunun benzer ihlali yapması halinde ise takım diskalifiye edilir.
35. Turnuva sırasında atışlar, cezalar vs. gibi oyunlarla ilgili her türlü kararı Turnuva Direktörü verecektir. Direktör'ün vereceği kararlar nihaidir.
36. Oyuncular lig süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Oyunlar öncesinde gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır.
37. Herhangi bir lokasyonda yeterli katılıma ulaşılamaması halinde mevcut takımlar farklı bir lokasyona kaydırılır.
38. Organizasyon ile ilgili her türlü konuda tek karar merci SporMax'tir.
39. SporMax'in turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
40. Fonex Şirketler Bowling Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

Skorlama
Bowlingde her oyuncuya toplam 10 kez sıra gelir ve oyuncu iki atış yaparak 10 adet lobutu devirmeye çalışır. Her atışta elde edilen puanların toplamı bir sonrakine eklenir. Oyuncu iki atış sonrasında tüm lobutları devirememiş ise sadece devirdiği lobut sayısı kadar puan alır. Tüm lobutların ilk atışta devrilmesi (X) ile gösterilir ve buna “Strike” denir. Strike yapan oyuncu ikinci kez atış yapmaz ve sıra tekrar gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Strike’dan sonraki iki atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir ve önceki puanla toplanarak boş bırakılan haneye yazılır. Oyuncu ikinci atışının sonunda tüm lobutları devirmiş ise (/) ile gösterilir ve buna “Spare” denir ve sıra tekrar kendine gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Spare’den sonraki ilk atışında alınan puana 10 eklenerek önceki puanı ile toplanıp boş bırakılan haneye yazılır. 10. frame’de strike yapan oyuncu iki, spare yapan oyuncu bir ekstra atış hakkı kazanır.

19.06.2018