Şirketler Ligi
Turkon
Turkon

Firma Profili

Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik A.Ş. 3 Mart 1997 tarihinde Kalkavan Ailesi üyeleri tarafından kurulmuştur. Amerika, Avrupa, Akdeniz ve Karadeniz pazarlarında aktif olarak konteyner taşımacılığı hizmeti sunan Turkon Line, yüzde yüz Türk sermayeli, sektöründe öncü ve lider markalardan biridir. Özellikle Doğu Akdeniz, Amerika’nın Doğu Kıyısı ve Türkiye’de pazar liderleri arasında yer alan Turkon Line, hedef pazarlara odaklanma stratejisiyle, müşteri odaklı yaklaşımı ve Müşteriye Özel Çözümler Hizmet Modeli ile sektörde fark yaratmaktadır.

İstanbul, İzmir, Mersin, Bursa, Ankara, Amerika, İngiltere, Almanya ve Belçika’da kendi ofisleri bulunan Turkon Line, sahip olduğu servis ağını dünyanın çeşitli bölgelerinde anlaşma yaptığı acentelerle genişletmeye devam etmektedir. Turkon Line, Turkon Holding’in denizcilik, taşımacılık ve lojistik şirketleri tarafından desteklenmekte, güçlenmektedir.

Turkon Line’ın hedef pazarları arasında Türkiye, ABD, Mısır, İsrail, İspanya ve Almanya bulunmaktadır. Lübnan, İngiltere, Benelux ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Ukrayna, Romanya ve 2019 yılında devreye alınan Gürcistan (Poti) da, servis verdiği yerler arasındadır. Diğer yandan Batı Akdeniz Bölgesi’nde Fas, Portekiz, İtalya, Fransa gelişim çalışmalarında ve hedeflerinde olmaya devam etmektedir.

Turkon Line gemileri, direkt ve düzenli servisiyle, Türkiye’den Amerika’nın Doğu Kıyısına, “özenle ve güvenle” taşıdığı ürünleri sektöründe en kısa transit süreyi sağlayarak ulaştırmaktadır.

Turkon Line filosu, grup şirketlerinden biri olan Sedef Tersanesi’nde özel tasarımla, %100 Türk işçiliğinin emeğinin ürünü olarak titizlikle üretilmektedir. Dünya’da, deniz yolu taşımacılığı sektöründe, kendi gemisini kendi üreten markalardan biri olan Turkon Line’ın, IMO 2020 Regülasyonuna uyum çerçevesinde, tüm gemilerine Scrubber sistemi takılmıştır. Bu sistem ile denizden alınan su, Scrubber içine verilerek egzoz gazı temizliği sağlanmaktadır. Turkon Line bu uygulama ile Türkiye’de, sektörün yol gösterici ve öncüsü olarak bir ilke daha imza atmıştır. Kuruluşundan bugüne kadar benimsemiş olduğu çevre politikaları ile doğal kaynakların kullanımı ve kirliliğin önlenmesini gözetmektedir. Çevre bilincini oluşturmak için doğayla barışık, sürdürülebilir gelişmeye öncelik veren Turkon Line, Türkiye’de bu konuda sektöründe yatırım yapan tek Türk firması olmuştur.

“Müşteriye Özel Çözümler Hizmet Modeli”ni odak noktasına koyan Turkon Line, kendi ofisleri ve kendi deneyimli ekibiyle verdiği hizmet kalitesini her geçen gün yükseltmektedir. Gelişen ve hızla büyüyen dünya deniz yolu taşımacılığı sektöründe başarıyla uygulamakta olduğu hizmet modeli paralelinde, “online” hizmet talep eden müşterilerine teknolojik seçenekler de sunmaktadır.

Turkon Line, vizyon, misyon ve hedefleri doğrultusunda dünyanın birçok yerine güven taşımaya devam ederken, yenilenerek büyümektedir.

Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik A.Ş. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik A.Ş., Turquality Marka Destek Programı kapsamına alınan ilk ve tek Line* dır. (* Düzenli Denizaşırı Konteyner Taşıma Hattı)