Kurallar

Bu kurallar Beyoğlu 37. Noterliği tarafından 25.05.2005 tarihinde 15767 sayılı belge ile onaylanmıştır. İzinsiz olarak kopyalanması yasaktır. İzinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Sistem
1. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi’ne katılan takımlar kura sonucu belirlenen dört grupta tek maçlı lig usulü mücadele edecektir. Kura çekilişinde takımların son 5 yılda elde ettikleri puan tablosuna göre seri başı sistemi uygulanacaktır. Grup maçları sonunda gruplarında ilk dört sırayı alan takımlar 2. tura yükselecektir. Bu turdan itibaren tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanacaktır (katılımcı sayısının değişmesi halinde sistem değişiklik gösterebilir).

2. Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 
a) Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur. Tabloda önce puana, sonra averaja, gerekirse attığı gol fazlasına bakılır. 
b) Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja bakılır.
c) Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
d) Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
e) Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.
3. Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda uzatma uygulanmaz ve doğrudan penaltı atışlarına geçilir. Beşer penaltı sonunda eşitlik devam ediyorsa eşitlik bozulancaya kadar seri penaltı atışları yapılır.
4. İki hükmen mağlubiyet alan takım ligden ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar aynen tescil edilir. Oynanmamış maçları ise 5-0 hükmen mağlup ilan edilir.

Oyunun Süresi
5. Maçlar 25 dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Devre arası 5 dakikadır.

Oyuncuların Sayısı ve Nitelikleri
6. Takım kadroları ve maç kadroları en fazla 15 oyuncudan oluşur. Tüm müsabakalar 7'şer kişilik takımlar halinde oynanacaktır.
7. Bir takımın oyun alanında 3 kişi kalması halinde müsabaka sona erer.
8. Müsabakalarda sadece 18 yaşını tamamlamış erkek oyuncular yer alabilirler.
9. Takımlar lig başladıktan sonra kadrolarında herhangi bir değişiklik yapamazlar. İstisnai olarak eleme turlarına yükselen takımlar 2 oyuncu değişikliği yapabilirler. Bildirilen yeni oyuncuların işe giriş tarihinin 31 Mart 2022 ve önceki bir tarihinden önce olması gerekmektedir.
10. Lig başladıktan sonra işten ayrılan oyuncular resmi çıkış tarihinden itibaren oynatılamazlar. Takımlar bu durumu bildirilmekle yükümlüdürler. İşten çıkış bildirgesini ibraz etmek suretiyle işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin 31 Mart 2022 ve önceki bir tarih olması gerekmektedir.
11. Takım kaptanları her müsabaka öncesinde esame listesini imzalayacaktır. Esame listesindeki olası hatalardan takımlar sorumludur. 

Profesyonel ve Amatör Oyuncu Kuralı
12. 
Takımlar A Milli ve A2 Milli takımlarında oynamış çalışanlarını oynatamazlar.
13. Profeyonel liglerde yer almış çalışanlarını son sözleşme bitiş tarihinden itibaren 3 yıl süreyle oynatamazlar.
14. Bölgesel Amatör Lig'de yer almış çalışanlarını son vize tarihinden itibaren 2 yıl süreyle oynatamazlar.
15. Bölgesel Amatör Lig dışında diğer amatör liglerde yer almış çalışanlarından dilediği sayıda oyuncuyu kadrolarında bulundurabilirler. Bu oyunculardan son vize tarihinden 1 yıl geçmemiş olanlar aktif olarak kabul edilir. Aktif amatör çalışanlardan en fazla 3 tanesini sahada aynı anda oynatabilir.

Oyuncu Değişikliği
16. Bir maçta takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu değişiklik kartını müsabaka gözlemcisine teslim etmelidir. Oyunun durduğu anda hakemin onayıyla değişiklik yapılır.
17. Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
18. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele etmek zorundadır (1-99). Oyuncular lig boyunca aynı numaralı formayı giymelidir.
19. Müsabakalarda forma renklerinin benzer olması halinde kura ile belirlenen takım yelekle oynar (iki farklı renk forma yaptırılması tavsiye olunur).
20. Formalarda 12 cm. yüksekliğinde ön numara bulundurmak zorunludur (göğüs hizasında).
21. Takımların her maç için iki farklı renk tozluk bulundurması zorunludur.
22. Müsabakalarda tüm oyuncular tekmelik takmak zorundadır.
23. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edebilirler. Metal vidalı krampon giyilmesi yasaktır.
24. Yaralanmalara neden olabilecek saat, yüzük, kolye, bileklik ve gözlük dahil tüm takılar yasaktır (profesyonel sporcu gözlüğü hariç). 
25. Müsabakalar SporMax tarafından sağlanan toplarla oynanacaktır.

Kaptanlar 
26. Takımların tek yetkilisi kaptandır. Kaptanlar oyun kurallarını iyi bilmeli ve lig boyunca hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdırlar.

Teknik Kadro
27.
Teknik kadrolar iki kişiden oluşur ve bu kişilerin şirket çalışanı olma zorunluluğu yoktur.
28. Teknik kadroda yer alan kişiler önceden yazılı olarak bildirmek koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kesinlikle kabul edilmeyecektir.
29. Teknik kadroda yer alan kişiler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilirler. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilirler.
30. Teknik kadroda yer alan kişiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve takımları çeşitli cezalar alabilirler.

Hakemler
31. Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir. Hiç bir koşulda kural hatası veya hakem hatası vs. gerekçelerle müsabaka tekrarı yapılmaz.

İtirazlar
32. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabaka sonunda maç raporuna ekletmelidir. Müsabakanın hemen bitiminde maç raporuna işlenmeyen itirazlar dikkate alınmaz. 

Cezai Durumlar
33. Kural dışı oyuncu oynatan takımlar hükmen mağlup ilan edilir. 
34. Hükmen mağlubiyet gerektiren durumlarda ilgili takıma ihraç dahil her türlü ek ceza verilebilir.
35. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır. Hakem müsabaka için sahaya çıktığında 5 oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (5-0). 
36. Lig boyunca saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı tutum ve davranışlar cezalandırılacaktır.
37. Şirketler Ligi'ne ait sosyal medya hesaplarında centilmenlik dışı söylemlerde bulunan kişiler ceza alabilirler.
38. Takımlar seyircilerinden sorumludur. Seyircilerinin centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü ceza verilebilir.
39. Kırmızı kart gören oyuncular ve toplamda 3 maçta sarı kart gören oyuncular bir sonraki maçta oynayamaz. Hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda cezalar arttırılabilir.
40. Cezalarla ilgili hiçbir koşulda erteleme yapılmaz.
41. Lig sonunda tamamlanamayan kırmızı kart ve disiplin cezaları, bir sonraki Lotto Şirketler Futbol Ligi veya Lotto Şirketler Halı Saha Ligi sezonlarına aktarılır. Sarı kart cezaları ise silinecektir. 

Diğer
42. Kaleciler kale atışını elle yapamaz. Oyun ceza sahası içinde herhangi bir noktadan ayakla başlatılır. Bu sırada rakip oyuncular ceza sahası dışında ve toptan 4 m. uzaklıkta durmaları gerekmektedir.
43. Taç atışları elle kullanılır.
44. Ofsayt kuralı uygulanmaz. Kaleciye pas ve bariz gol şansı dahil diğer tüm futbol oyun kuralları uygulanır.
45. Serbest vuruşlarda baraj mesafesi 4 m.'dir.
46. Topun oyun sahasının tavanındaki branda, ağ veya demire çarpması halinde oyun devam eder (golle sonuçlanan durumlar dahil).
47. Oyuncular lig süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Gerekli hallerde kimlik kontrolü yapılacaktır. 
48. Takımlar müsabakaya çıkarken pankart taşımak istemeleri halinde önceden onay almak zorundadır.
49. SporMax lig ile ilgili konularda tek yetkili karar mercidir ve her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
50. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi'ne katılan takımlar kuralları ve tüm detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

11.03.2022